Yazan 1:20 pm Genel, Uygulamalar

1 Ayda 1 Milyon İndirme – Nasıl Oldu

Merhaba arkadaşlar, bundan yaklaşık 40 gün önce attığım bir tweette bir uygulamamın kısa sürede yaşadığı başarıdan bahsetmiştim. Bu süreci ve neler yaşadığımı bir yazıda anlatmak istedim. Yazıda sadece süreci anlattım, teknik detay bulunmuyor.

Söz konusu tweet

Olayı biraz hikayeleştirerek anlatmak istiyorum. Tüm olay, bir gece Instagram’da gezerken gördüğüm daha sonra Reddit’te detaylarına ulaştığım bir video ile başladı. Videoda bir uygulamadan bahsediliyor, şu sıralar Instagram’da çoğalan az bilinen app&site tanıtımları içeriğinden. Ertesi sabah bu videoyu kız arkadaşıma gösterdim, onun da ilgisini çekince bunu yapalım mı, nasıl yaparız diye konuştuk. Ardından videoyu @emalikturhan‘a gönderdim, ondan da aynı şekilde onay aldıktan sonra kolları sıvadık ve uygulamayı yapmaya başladık.

İlk gece uygulamanın %80’i bitti. Neden bu kadar hızlı oldu derseniz, elimde zaten benzer ve altyapısı hazır bir uygulama vardı ve tek yaptığım bu uygulamayı bu işe uygun olarak düzenlemek. Yazılım bilgim çok iyi olmadığı için internetten birçok hazır kod bulup bunları uygulamaya ekledim. Yazılım bilgim çok iyi olmadığı için bu konuda başarılıyım. 🙂 Kalan %20’lik kısım tasarım düzenlemeleri, ses eklemesi vs. gibi küçük ayrıntılar olsa da ertesi günü komple ona ayırdık. Akşam saatlerinde app bitmiş durumdaydı, hemen mağaza girişini hazırladım ve gece yayına gönderdim.

Uygulamanın yayınlanması çok uzun sürdü ama bu sırada uygulama için hazırlamış olduğum video Youtube’da 3-4k arası izlenmeye ulaştı. Bunu yine bir gece merak edip Youtube’a baktığım sırada farkettim. Sabırsızlıkla uygulamanın yayınlanmasını bekliyordum. 4.günün sonunda uygulama yayınlandı ve hızla Youtube videosuna gelen yorumlara tek tek uygulama linki ile cevap verdim. Ardından beklemeye başladım ve ilk 4 gün sonunda 10k indirmeyi ve 1k₺ barajını geçti.

Bundan sonrası hiç tahmin etmediğim şekilde gelişti ve Youtube videomuz 15k izlenmeye ulaştı, yine birçok kişi bizim uygulamamız ile ilgili videolar paylaşmaya, Tiktok gönderileri atmaya başladı. Bu sayede birçok ülkeden indirme almaya başladık.

Uygulamanın ilk hafta trendlerde olduğu ülkeler ve sıralamalar.

Kısacası çok iyi bir hype yakalamış olduk ve bu durumu daha da geliştirmek için Youtube, Instagram gibi kanallardan trafiği artırmaya çalıştık. Yeni birkaç video attık, Instagram için bot kullanmaya başladık. Youtube videolarımız yine çokça izlenme aldı ve yoğun bir trafik oradan gelmeye başladı. Instagram tarafında çok etki göremedik ama yine de denemeye devam ettik.

Youtube izlenme istatistikleri – 1

Bir yandan yoğun bir trafik alıyorduk ancak ortada benim az bir bilgimle uğraştığım bir uygulama vardı. Kilitlenme sayısı, buglar bunun göstergesi. Bu tarafın geliştirilmesi, az da olsa uygulamaya özelliklerin eklenmesi gerekiyordu ve bunlarla da uğraşıyordum.

Twitter’da paylaştığım kilitlenme sayısı

Bir şekilde uygulamaayı ayakta duracak seviyeye getirip, çok önemli bazı sorunları çözdükten sonra benzer konularda videolar yapan Youtuberlara fake hesapla kendi videomun linkini gönderdim. Eğer ilgilerini çekerse onlar da video yapar ve oradan da trafik alırım diye düşünmüştüm. Nitekim öyle de oldu. 2 onaylı kanal, farklı ülkelerden trafiği olan birkaç kanal daha video yapmış ve oralardan da trafik almaya başlamıştık. Bir süre sonra ise Polonya’da bir teknoloji blogu bizi anlatan bir yazı paylaşmış ve o gün Polonya’dan da trafik almaya başladık.

Polonya anlık trafik

Zamanla birçok ülkeden trafik almaya, trendlere girmeye başladık ve bir ay dolduğunda 1 milyon indirmeye ulaşmış olduk.

Şu an için toplam indirme sayısı

Peki her şey bu kadar basit mi? Evet. Yaptığımız pek fazla bir iş olmadı, çoğu zaman sadece oturup gelen yorumlarla ilgilendik, uygulamaya birkaç güncelleme attık ve diğer uygulamalarımızlaa uğraştık. Başlarda gün içinde 5-10 kez gelire ve Firebase’e bakarken zamanla 1-2’ye düştü. Şimdi bu tarafta sadece neler olacağını izliyorum. 🙂

Özetle çok güzel bir hype yakaladık. Buraya kadar olanları şans olarak görebilirsiniz, kısmen de öyle aslında. Ama bu şansı herkes yakalayamaz. Bunun için sürekli olarak denemek, basit görüp geçmemek, boşvermemek, her işe aynı özenle sarılmak gerek. Bu işin bu kadar büyüyeceğini hiç tahmin etmiyordum. En başta “ya şuna bak ne boş iş” diyip geçebilirdim, “kim uğraşıcak bununla” diyebilirdim, demedim. Böylece daha iyi projelere harcayacağım bir miktar parayı köşeye koymuş, ilerde uzun uzun bahsedeceğim bir deneyime sahip olmuş oldum.

(Visited 7.119 times, 54 visits today)
Kapat