3 Adımda Admob Gelirini Artıralım

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda basit birkaç ayarlama ile Admob gelirinizi nasıl artırabileceğinizden bahsedeceğim. Bahsedeceğim ayarlamaları bundan 6-7 ay önce yaptığımda TBM 0,15-0,19 arasında değişirken güncel TBM değerim 0,25-0,69 arasında değişiyor. Tabi bu TBM’leri yerel uygulamalardan alıyorum. Yabancı ülkelerde daha yüksek miktarlar alıyoruz. Başlayalım!

1 – Emek Sömüren Reklam Ağlarını Engelleyelim!

Bazı reklam ağları, düşük TBM ve teklifler ile gelirlerinizin düşmesine neden oluyor. Normalde 1 Adwords tıklamasına 0,25 kazanmanız mümkünken başka bir ağın reklamı uygulamanızda görünüp 1  tıklamaya 0,05-0,10 gibi gelirler verebiliyor.

Sizde uygulamanızın hangi ağdan ne kadar kazandığına bakım düşük gelir bırakan ağları engelleyebilirsiniz. Bunun için Google Adsense hesabınıza girin, sağ menüde raporlara tıklayın. Açılan ekranı kaydırıp en alttan dördüncü sırada bulunan reklam ağları kısmına tıklayıp hangi ağdan ne kadar kazandığınızı görebilirsiniz.

Bende durum bu şekilde;

Reklam Ağları ve Gelirleri

Örneğin; Google: DCLK Bid Manager ağıdan 5 tıklamaya aldığım gelir 0,45 iken, Criteo Europe ağından 2 tıklamaya 0,39 gelir elde etmişim. Bu durumda Bid Manager ağı benim için daha dezavantajlı durumda.

Bu ağı engelleyip, uygulamlarımda bu ağdan reklam çıkmaması için Admob hesabımıza girip yine sağ menüde bulunan Engelleme Kontrolleri menüsüne girip ağı aratıp engelliyoruz.

Bende durum bu şekilde;

2 – Banner Reklamları Yenileyelim

Banner reklamlar genelde en düşük gelir bırakan reklamlardır. Bu reklamları ara ara değiştirerek kullanıcının dikkatini çekmek, gelirin artmasına olanak sağlayabiliyor. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

İlk olarak uygulama tarafında kodlarınızda reklamı x saniye gösterdikten sonra ağdan yeni reklam isteyip onu tekrar kullanıcıya gösterebiliriz. Ama daha kolay bir yol daha var.

Admob hesabımızdan ilgili banner reklam birimimizi seçip otomatik yenileme ayarından belli bir süre vererek değişimini sağlayabiliriz. Bunun için gelişmiş ayarlara tıklayıp otomatik yinelemede özelli seçip saniyeyi ayarlıyor. Ben alt sınırdan biraz yüksek veriyorum.

Benim ayarlarım bu şekilde;

3 – Rakip Uygulamaları ve Rahatsız Edici Reklamları Engelleyelim

Burada temel amacımız kullanıcıyı rahatsız edecek(mesela Trendyol 🙂 veya kullanıcıyı rakip uygulamaya kaptırmamıza neden olacak belli başlı reklamları engellemek olacak.

Bunun için Admob hesabımızda Engelleme Kontrolleri menüsüne girip Reklam İnceleme Merkezinden reklamlara göz atabilirsiniz. Ben ilk olarak rakip uygulamaların reklamlarını arayıp onları engelledim ardından rahatsız edici reklamları ve Facebook gibi düşük gelirli reklamları engelledim.

Örnek:

Bu konuda sizde önerilerinizi ve yöntemlerinizi yazabilirsiniz. Bu bahsettiğim adımlar temel yöntemlerdir. Bunların dışında çeşitli optimizasyonlar, reklam yerleşimi gibi çalışmalar yapmak mümkün ancak bunlar uygulamanıza, sektörünüze ve kullanıcı kitlenize göre değişiyor. Bu konuda detaylı bir yazıyı talep olursa yazabilirim. Herkese bol kazanç dilerim 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir