Yazan 4:43 pm Genel, Oyunlar, Uygulamalar • 2 Comments

Admob Nedir? Temel Bilgiler

Selamlar, mobil uygulamalardan gelir elde etmek isteyen herkes Admob’u mutlaka duymuştur. Bu yazıda Admob hakkında temel bilgilerden bahsedeceğim. Bunlara uygulamaya nasıl reklam eklenir gibi şeyler dahil değil, bunları istek olursa başka bir başlıkta hazırlayabilirim. Hazırsanız başlayalım!

Admob Nedir?

Admob, mobil uygulamalarınızda reklam yayınlayarak bu reklamlardan para kazanmanızı sağlayan ücretsiz ve Google’a ait bir reklam platformudur. Sunulan reklamlardan kimi zaman gösterim başına kimi zaman tıklama başına kazanırsınız. Hem android hem de iOS için kullanılabilir.

Avantajları Nedir?

İlk olarak Google’a ait olması ve Adswords Ağının reklamlarını yayınladığı için gelir olarak diğer reklam platformlarından daha çok kazandırıyor.

Diğer reklam platformlarından daha çok reklam barındırdığı için reklam alanlarınız boş kalmıyor ve daha çok reklam sunuyorsunuz. Doğal olarak kazancınız da artıyor.

Android geliştiricileri için uygulamaya eklemek kolay ve uğraş gerektirmiyor. Unity Ads denemek için Java ile yazılmış uygulamaya SDK eklemeye çalışmış ve zorlanmıştım. Admob ise birkaç basit adımda kolayca eklenebiliyor.

Ödemeleri TL üzerinden TL IBAN adresinize alabiliyorsunuz. Örneğin Facebook Audience servisi için ülkemize ödeme yapmıyor. Bu servisi kullanmak için yabancı bir IBAN adresine sahip olmanız gerekiyor.

Yabancı Admob Hesabı Açabilir miyim?

Öncelikle bunun neden tercih edildiğinden bahsedeyim. İlk olarak uygulamaları global olan geliştiriciler için gelir/gider hesaplaması yapmayı kolaylaştırıyor. Çünkü reklam giderleriniz genelde USD üzerinden olduğu için geliri TL olarak alınca sanki çok kazanıyormuşuz hissine kapılabiliyoruz. Birimlerin farklı olması aradaki bağlantıyı ve dengeyi kurmayı zorlaştırır. Armut harcayarak elma kazanmak gibi düşünebilirsiniz.

Diğer neden olarak bende pek fark olmasa da USD veya Euro hesap kullananlarının gelirinin daha fazla olduğu düşüncesi hakim. Benim deneyimlerime göre arada çok büyük fark yok ama benim deneyimlerim henüz 2 yıllık. 🙂

Bir diğer neden vergi konusu. Örneğin ödemelerinizi Payoneer üzerinden alıp, harcamalarınızı yine Payoneer kart ile yaparsanız, yerli banka hesaplarınıza hiç para girmemiş ve doğal olarak üzerinize vergi doğmamış olacaktır. Ancak burada Payoneer’e kart ücreti ve ödeyeceğiniz işlem ücretleri sizi üzebilir. Detaylar için Payoneer websitesine bakabilirsiniz.

Burada eğer ABD hesabı açacak olursanız ödemeyi Payoneer üzerinden aldığınız durumda Admob sizden vergi bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Eğer girmezseniz ya sizin adınıza vergi kesintisini kendi yapacaktır bu da %30 gelir kaybı demek ya da hesabınızı kullanamayacaksınız. Bu yüzden ABD hesabı kullanmak yerine Almanya hesabı kullanabilirsiniz. Avrupa hesapları için vergi durumuna tam olarak hakim olmasam da uzun süredir avrupa üzerinden ödeme alıp henüz kendisinden vergi istenilen biri olduğunu duymadım. Kişisel deneyimime gelicek olursa bir dönem ABD hesabı kullandım ve SSN giremediğim için hesabı kapatmak zorunda kaldım. 🙁

Gelelim nasıl yabancı Admob hesabı açacağınıza. Admob sitesine girip üye oluyoruz. İstediğimiz ülkeyi(ABD, Almanya ve İngiltere) seçip buna göre bilgileri dolduruyoruz ve para birimini de buna göre seçiyoruz. Sonra bir Payoneer hesabı açmalıyız. Hesabı açıp kimlik bilgimizi doğruladıktan sonra Payoneer size 3 para birimi(USD, Euro, GBP) için birer IBAN adresi verecektir. Hangi birimi seçtiyseniz onun IBAN adresini ödeme bilgileri alanına girmelisiniz. Daha sonra Google tarafından hesabınıza 0,xx miktar yatırılacaktır ve bunu doğrulamanızı isteyecektir.

Seçtiğiniz ülkede bir posta adresine sahip olmalısınız. Çünkü Google bu adrese, siz ödeme eşiğine ulaşınca bir adet pin gönderecek ve bunu doğrulamanızı isteyecektir. Bunu bazı ülkeler için sunan servisler var. Bunlardan bazıları:

Bunların dışında forum sitelerinde birebir bu hizmeti sunan kişiler var. Hem daha ucuz hem daha güvenilir olduğu için onları tavsiye ederim. Yukarıdaki siteleri denemedim ben, bir forumdan bu hizmeti aldım. Pin avrupa adreslerine ortalama 2 hafta içerisinde geliyor, Türkiye içinse süre daha da uzuyor, bazen gelmiyor. 🙁

Bu iki doğrulamayı yaptıktan sonra ödeme eşiğini geçtiğiniz sürece her ayın 21’den sonraki 5 gün içinde hesabınıza ödeme yapılacaktır. Hayırlı olsun 🙂 Bu konuyu kısaca anlattım, soru ve sorunlarınızı yorum olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

Admob verilerini nasıl yorumlayabilirim?

Bunu bir örnek üzerinden anlatacağım. Aşağıda bana ait günün o saatine kadar olan bir veri var, bunun üzerinden değerlendirelim.

 • Tahmini Kazanç: O saate kadar olan tahmini kazancımız. Genelde artmasını umarız ama azaldığına şahit olabilirsiniz. Bunun nedeni yapılan yanlış tıklamalar, kasıtlı tıklamalar ve daha bir çok politikaya aykırı tıklamaların bedeli tekrar alınıyor ve azalmış oluyor.
 • İstekler: Bu veri işin yazılım tarafıyla ilgili. Kodlarda reklamı göstermeden önce çağırıyoruz. Bu veri o çağırma sayısını gösteriyor. Bu nedenle gösterim sayısından yüksek olması, arada fark olması doğal, endişelenmeyin.
 • Gösterim: Gösterim sayısı, reklamın kaç defa gösterildiğini söyler. Benim örneğimde 18 bin istek olmasına rağmen 3 bin gösterim var çünkü ben arka planda reklamı sürekli yeniliyorum ama kullanıcı reklamı görmek için gereken tıklamayı yapmamış. Örneğin oyunda kullanıcı her yandığında ödüllü reklamı çağırmışım ama kullanıcı izleme tuşuna tıklamamış.
 • Eşleşme Oranı: Bu veri kullanıcıya reklam sunma oranını gösteriyor. Yani reklamı çağırmışız, kullanıcı tıklayıp görmek istemiş ama o an Admob bir reklam sunamamış. Bunun çeşitli nedenleri olabilir; kullanıcınız az reklam sunulan bir ülkede olabilir, kullanıcının verisine uygun reklam bulunamamış olabilir, kullanıcı kısıtlı kitleden olabilir vs. daha birçok nedeni vardır.
 • eBGBM: Bin reklam gösterimi başına kazandığınız miktardır. Bu veri uygulamanızın kategorisine, sunduğunuz ülkelere, kullanıcı kitlenize daha doğrusu kullanıcınızın çerezlerinin Google tarafında olan değerine göre değişmektedir. Tıklama sayısı, tıklama ardından yapılan alışveriş veya indirme işlemi gibi değişkenlerde bu veriyi etkilemektedir. Genelde gelişmiş ülkelerde yüksektir. Temelde şöyle düşünün kullanıcınızın geliri iyi ise sizinde geliriniz iyi olur. Zengin müşteri sizi de zengin eder. 🙂

Temel veriler bu şekilde. Admob panelinizden raporlar kısmından Admob Ağ Raporuna girerek daha detaylı verilere ulaşabilirsiniz. O kısımla ilgili ayrı bir yazmayı düşündüğüm için burada bahsetmeyeceğim.

Admob hesabımın tehlikeye girmemesi için ne yapmalıyım?

Google bazı konularda çok sert tepkiler gösterip bizleri üzebiliyor. Bu yüzden onunla uğraşmamak için politika kurallarına uymalıyız ve aldatmayı denememeliyiz. Neleri yapmayalım derseniz:

 • Kendi reklamlarınıza ne siz ne de yakın çevreniz tıklamasın. Google fingerprint konusunda kendisini aştığı için eğer sizin cihazınız konun verisi açıkken yanında bulunduğunuz arkadaşınız oyun/uygulamanızdaki reklamlara tıklarsa bunu teşvik sayıp hesabınızı kapatabiliyor. Mümkün olduğunca yakınlarınıza uygulamalarınızı sunup reklamlara tıklamalarını, 5 yıldız vermelerini vs. istemeyin, faydadan çok zarar görebilirsiniz, deneyimle sabit.
 • Geçiş reklamlarını süreli olarak kullanmayın. Örneğin bir dakikada bir çıksın gibi yapmayın. Belirli bir süre sonra engelleniyorsunuz. Dikkatli olmakta fayda var.
 • Banner reklamlarını kullanırken SMART_BANNER kullanmaya çalışın, hem diğer banner reklamlarından daha fazla gelir bırakıyor hem boyut sorunu yaşamıyorsunuz ve değiştirilmiş boyutlar ihlali ile uğraşmıyorsunuz, deneyimle sabit.
 • Uygulama içinde hiçbir şekilde reklam teşviği yapmayın, yazılım yeteneklerinizi kullanıp arkaplanda reklam oynatmayın, reklam boyutlarıyla oynamayın. Dürüst bir yayıncı olun, kısa vaadede kazancı hedefleyip hesaplarınızı riske atmayın.
 • Politika ihlali aldığınızda hızla ilgilenip geri dönüş yapın, ertelemeyin.
 • Google Ads kütüphanesi güncellemelerini takip edin, bazı güncellemerde reklam sunumunuzu etkileyen değişiklikler yapabiliyorlar.

Admob gelirini artırmak için neler yapılabilir?

Admob geliriniz 2 önemli değişkene bağlıdır. Diğer ayrıntılar bahsedeceğim bu 2 değişken etrafında değişecektir.

İlk değişken: Kullanıcı Kaliteniz

Kullanıcı kaliteniz arttıkça geliriniz de artacaktır. Bunun için doğru pazarı bulmalı, doğru reklamı vermeli ve olabildiğince ucuza kaliteli kullanıcı edinmektir. Kaliteli kullanıcıyı organik olarak elde etmek zor ve emek ister. Reklam ile elde etmek de aynı şekilde zor ve maliyetlidir. Burada önemli olan iyi bir Aso çalışması ve kaliteli bir reklam optimizasyonu ile reklamlarla kullanıcı kazanırken bunu organik kullanıcı ile desteklemektir.

İkinci değişken: Kullanıcıyı Elde Tutmak

Kazandığınız kullanıcıyı ne kadar uzun süre elde tutarsanız o kadar kazanırsınız. Bunun için yapmanız gerekenler, sürekli olarak kullanıcı davranışlarını izlemek, değerlendirmeleri takipe etmek ve güncellemeler yapmaktır. Kullanıcı sorunlarına hızla müdahale etmelisiniz. Bildirimler ile uygulamanıza/oyununuza çekmelisiniz. Buradaki aksiyonlar projenize göre değişebilir ama temel mantık en uzun süre kullanmasını sağlamaktır.

Bunlar proje tarafında yapmanız gereken şeylerdi, ilerde bu konuda da daha detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Şimdi bir de Admob tarafında ne yapabileceğimize bakalım.

Admob tarafında geliri artırmak için neler yapabiliriz?

İlk ve temel olay Reklam Ağlarını takip etmektir. Bazı reklam ağları çok düşük TBM’ler ile size zarar veriyor. Genelde en ideal ücretleri Google’un kendi ağı olan Adwords veriyor. Bu nedenle diğer ağların uygulamanızda reklam sunmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Adsense panelinize girerek ilk olarak raporlardan reklam ağlarına ve kazançlarımıza bakalım.

Görselde bana ait verileri görüyorsunuz.

Gördüğünüz gibi en iyi veriler Adwords ağına ait. Örneğin DV360 (BR) ağının BGBM’si altı kat düşük. Bu ağı engellersek, onun yerine Adwords ağından reklam çıkacak ve daha çok kazanacağız. Bu ekrandan düşük gelirli ağları seçip daha sonra Admob panelimize girelim.

Reklam ağını engelledim.

Admob hesabımızda engelleme kontrolleri ekranına girip en alttan reklam ağlarını seçelim. Daha sonra seçtiğimiz ağları tek tek arayıp engelleyelim.

Bunun dışında reklam birimi oluştururken bazı değişiklikler yapabiliriz. Ben bannerler için Google’un belirlediğinden farklı ayarlar kullanıyorum.

Örnek banner reklam ayarı.

Burada bannerların sadece yenileme ayarını değiştiriyorum. Hızlı değişen banner reklamı kullanıcının ilgisini daha çok çekiyor.

Genelde yazılımcılar bol reklam koymaktan çekiniyor. Siz uygulamalarda reklam görmeyi sevmiyor olabilirsiniz ama unutmayın reklamlar sizin gelir kaynağınız. Bu yüzden bol reklam koymaktan çekinmeyin. Size çok gözüken reklam sayısı ortalama bir kullanıcı için çok olmaya bilir. Nasıl yapmanız gerektiğini biraz tecrübeyle kısa zamanda kavrayabilirsiniz. (Reklama boğun demiyorum, elinizi korkak alıştırmayın diyorum. Politikaların izin verdiği sınırları kullanın yani.)

Ödüllü reklamlar büyük gelir kaynağıdır. Projenizin yapısı izin veriyorsa kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca banner reklamları için smart bannerlar kullanın.

Bilgim çerçevesinde temel ve önemli gördüğüm konular bunlar. Soru, görüş ve önerilerinizi ulaştırırsanız yeni yazılar için kullanabilirim ve herkes faydalanmış olur. Keyifli günler dilerim. 🙂

(Visited 1.599 times, 29 visits today)
Kapat