Yazan 11:05 pm Oyunlar • 6 Comments

Mobil Oyun Yayımlamanın Temel Adımları

Selamlar,

Bu yazıda hazır bir mobil oyundan hangi adımları kullanarak nasıl gelir elde ettiğimi anlatacağım. Lütfen okurken benim bir profesyonel olmadığımı unutmayın ve eksik-hatalı gördüğünüz yerleri bana bildirin. Her detayı veremesemde işinize yarayacak tüm önemli adımlardan bahsedeceğim. Buradaki her adım kendi içinde farklı bir yazı olacak derinlikte, bu nedenle ilk yazımda hepsinden kısa kısa bahsedeceğim, daha sonra detaylı yazmaya çalışacağım. Keyifli okumalar!

1- Doğru Oyunu Seçmek

Doğru oyunu seçmek hem market politikalarına uymak hem de kullanıcıyı yakalamak için temel adımdır. Ben genelde Play Store üzerinden yayınladığım için politikalara uyma konusunda azami özeni göstermeye çalışıyorum. Aksi durumda bir sabah ansızın oyunun askıya alındığı, kaldırıldığı daha kötüsü Admob ve Console hesabının kapatıldığını bir mail ile öğrenebiliriz. Bu hesapları açmak zahmetli(Console için kimlik onayı ve Admob için adres onayı zorunlu ve uzun sürüyor) olduğu için tekrar uğraşmayı istemeyiz.

Öncelikle oyunlar için bu sitelere bakabilirsiniz:

Politikalar açısından doğru oyunu seçmek için mutlaka bu siteyi kontrol etmeliyiz. Çünkü ‘nulled’ olan bir oyun/uygulamaya istediğiniz kadar reskin yapın, aynı uygulamayı yüzlerce kişi mağazaya yükleyeceği için sizinkinin kaldırılması çok yüksek bir ihtimaldir. Ara ara yapılan toplu mağaza temizliklerine kurban gitmeyi kimse istemez. Ayrıca nulled uygulama ve oyunları kullanmanın etik olmadığını da hepimiz biliyoruz. Yine nulled olan oyunlar için trendleri de geçti genellemesini yapmak mümkün. Bu trend ve politikalar konusuna daha sonra tekrar değineceğim.

Diğer konu oyunun satış adedi. Bu da null olmasıyla bağlantılı zaten. Ben genelde 30 adetten fazla satılanlar ile ilgilenmiyorum. Çünkü hem rekabet fazla oluyor hem yakın zamanda null olacağına işaret oluyor. Araştırma yaparken yukarda verdiğim mağazalara hep en yeni eklenen ürünleri seçmeye çalışıyorum, hızlı davranmak önemli.

Baktınız yeni bir oyun var, aklınıza da yattı. İndirdiniz denediniz, oynanır bu dediniz. Sırada mağazayı kontrol etmek var. Mağazada oyunun adına benzer kelimelerle aramalar yaparak bu tarz oyunlardan kaç adet var, indirme durumları ne bunları incelemelisiniz. Ayrıca oyuna vereceğiniz isim ve oyunun içeriği ile ilgili kelimelerin aranma potansiyellerini, ülkelere göre tek tek Checkaso ve TheTool kullanarak incelemelisiniz. Buralardan aldığınız veriler de olumlu ise doğru oyunu seçtiniz demektir. Ben genelde avrupa ve amerika hedeflediğim için bu ülkelere göre araştırma yapıyorum. Aso araçlarına daha sonra tekrar değineceğim.

Dikkat: reklam için çok iyi bir bütçeniz yoksa hyper casual oyunlardan kaçının. Bu oyunlarda aso ile organik indirme almanız söz konusu olmayacaktır. Nitekim şu Vadoo oyununa bakarsanız açıklamalar bile yazılması gerektiği için yazılmış. Ne kadar reklam o kadar para kuralı olduğu için reklam verdiğiniz sürece kazanırsınız ve trendleri 1 ay bile sürmez. Eğer Vadoo gibi bir bütçeniz varsa bana mail atın, birlikte güzel işler başaralım. 🙂

2- İyi Bir Reskin

Reskin, hem politikalar açısından hem de oyuna özgünlük katmak açısından önemli. Bunun yanında doğru reklam ayarlarını yapmanız gerek. Çünkü hazır aldığınız oyun ve uygulamalarda genelde reklamlar doğru yayılmamış ve ayarlanmamış oluyor.

Politikalar açısından reskin işleminde kesinlikle değiştirmeniz gereklenler;

  • Logo,
  • Paket adı,
  • İsim,
  • Renkler,
  • Uygulama içi linkler.

Bunları değiştirmediğiniz takdirde uygulamanızın ret yemesi yüksek olasılıktadır.

Paket adında mutlaka belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Aldığınız oyunlar çok özgün olmayacağı için aşırı yaratıcı işimler kullanmak yerine oyunu anlatan ve anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Mesel bir futbol oyunu aldıysanız, ben genelde ”2 Kişilik Futbol Oyunu – Tüm Takımlar” gibi bir isim kullanmayı tercih ediyorum. Sonuna yıl eklemiz de mantıklı olur, oyunun güncel olduğunu gösterir. Oyunun cihazdaki ismi ile mağazadaki ismini aynı yapmak zorunda değilsiniz, cihaz için daha basit bir isim verebilirsiniz ama mağazadaki isimle çok farklı olmamasına dikkat edin.

Logo konusunda mutlaka albenisi olan ve özenilmiş bir logo kullanmalısınız. Ben genelde yazı içermeyen, oyunun karekterleri var ise onları kullanan logoları tercih ediyorum. Hedef kitlem çocuklar olduğu için bunu tercih ediyorum.

Uygulamayı tamamen özelleştirmeye çalışmak genelde yorucu bir heves oluyor. Ben 20 dolaralık bir oyunda sadece bahsettiğim değişiklikleri yaparak kısa zamanda iyi bir gelir elde ettim. Sonuçta kimseye tamamen başka ve muhteşem bir uygulama sunmayı vaat etmiyoruz.

3- Mağaza Girişi

Hem organik indirme almak için hem reklamlar için mağaza konusu çok önemli. Öncelikle isim konusunda bir önceki konuda bahsettiğim gibi çok özgün isimler yerine oyunu özetleyen isimleri tercih etmek daha mantıklı bir çözüm. Sonuçta amacımız aramalarda üst sıralarda çıkmak, marka oluşturmak değil.

Ekran görüntüleri için mümkünse dikey değil yatay ekran görüntüleri kullanmaya çalışıyorum. Ama bu konuda hangisinin daha faydalı olduğunu söylemek çok mümkün değil. Elimde veride yok, tamamen kendi görüşüm yatay ekranları kullanmak. Ekran görüntülerinde genel de yazı kullanmıyorum, kullanacaksam kısa ve öz yazılar kullanmaya çalışıyorum ve bunları anahtar kelimlere göre seçip ‘Play!’, ‘Download’, ‘Best’ gibi ifadelerle kullanıyorum. Çocuklar genelde okumadan görsellere göre indirdiği için yazı kullanmaktan çekiniyorum. Yazı kullanacaksanız mutlaka İngilizce kelimeler kullanın. Uğraşmak isterseniz her dile ayrı ekran görüntüsü hazırlayabilirsiniz.

Elimizde bir oyun olduğu için mutlaka 30 saniye 1 dk arası heyecanlı bir video eklemeyi unutmayın.

Kaliteli ekran görüntüleri hazırlamak için kullandığım araçları aşağıdaki tweette bulabilirsiniz.

Açıklamalar (subtitle ve full description) için profesyonel birinden yardım alabilirsiniz. Upwork üzerinden uygun fiyata İngilizce metin yazdırabilirsiniz. Kendiniz yazacaksanız eğer anahtar kelimeleri dikkatli dağıtmaya ve harekete geçiren cümleler kullanmaya dikkat edin. Ben kalın yazı ve emojileri kullanıyorum. Tabii bunları da doğru dağıtmak, boğmamak gerekiyor.

Mağaza girişini mutlaka çeşitli dillerde yapmalısınız. Google Translate bile kullansanız ilk aşama için yeterli olur. Bu dilleri eklerseniz yeterli olur: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Korece, Japonca, Arapça, Portekizce, Rusça, Çince.

Kişisel deneyim olarak mağaza girişini hazırladıktan sonra Checkaso üzerinden kontrol edip 10 puana yaklaşmaya çalışıyorum. 8’in altına düşmemek önemli benim için. Zaten nerler yapmanız gerektiğini siz söylüyor.

4- Reklamlar

Reklam konusunda en önemli mesele oyunu yayınlar yayınlamaz reklama başlamaktır. Çünkü elimizde özgün bir oyun yok ve rakibi çok. Organik indirme almak ve indexlenmesi çok uzun sürebilir. Bu nedenle reklama hemen başlamalıyız.

Kesinlikle global reklam çıkmayın, hint yarımadasında 0,2 kuruşa indirme alıp bütçenizi bitirirsiniz ve hiçbir işe yaramaz. Belirli ülkeler seçerek reklam vermek en doğrusu.

Reklam konusunda sadece Google Ads kullanıyorum. Belirlediğim keyword’lerle Avrupa ve Amerika üzerinden 10-15 ülkeye reklam çıkıyorum. Bu reklamı en az 2 hafta devam ettirip, aldığım sonuçları değerlendiriyorum. EBM ve dönüşüm oranlarını not ediyorum. Daha sonra oyunun bu sürede aldığı kazançları ülkeler bazında sıralıyorum. Harcama ve getiri konusunda en ideal olan ülkelere reklamı yoğunlaştırıp diğer ülkeleri eliyorum. Bunu yaparken bazı zor kararlar vermeniz gerekebilir.

Örneğin Almanya’da EBM 0,6 ve dönüşüm oranınız %50 olduğunu ve bu ülkede BGBM’niz 15 TL olduğunu kabul edelim. Fransa’da ise EBM 0,4 ve dönüşüm oranı %60, BGBM’niz 10 TL olsun. Bu durumda Fransa’dan daha ucuza ve daha yüksek oranda kullanıcı elde ediyorsunuz ama bin gösterime geliriniz daha düşük. Almanya’da ise geliriniz yüksek. Bu ihtimalde kısa vadede mantıklı olan Fransa’ya reklamı artırmanızdır. Kısa sürede iyi kazandırır. Ama uzun vadede kalıcı bir gelir için Almanya daha makul. Tabii unutmamak gerekirki burada oyununuz da önemli. Eğer kullanıcılar oyununuzu 2 gün içinde siliyorsa Almanya reklamı tamamen mantıksız olurken eğer 1 hafta tutuyorlarsa mantıklı olur. Burada Firebase kullanarak kullanıcıların oyunu cihazlarında tutma süresi, kullanım süreleri gibi istatistikleri de incelemelisiniz. İlk aşamalarda zorlanabilirsiniz ama zamanla daha pratik bir şekilde çözümleyeceksiniz.

Reklama kesinlikle kısa bir video eklemeyi unutmayın. Reklam başlıkları ve açıklamalar için yine keyword’ler önem kazanıyor. Ads reklamları akıllı kampanyalar olduğu için mağaza metinleriniz de önem kazanıyor. Mağaza metinlerinin özenli ve güzel olması bu açıdan da önemli.

Reklam metinlerinde oyunun adı ve açıklamasını birebir kullanmanın faydası olmayacaktır. Daha özgün metinler girmelisiniz, google zaten oyunun adını ve metinlerini değerlendiriyor. Reklam açıklamasında karekter sınırının fazla olmasına aldanmayın. Uzun uzun yazmak doğru olmayacaktır, tek cümle kullanmayı daha doğru buluyorum.

Reklam metinlerinin performansını ortalama 1 hafta içinde ads panelinizden görebilirsiniz. Burada iyi olmayan metinleri yeniden düzenlemeyi unutmayın.

Reklam ayarlarını bir defa yapınca sık sık değiştirmeyin, gerekli gördükçe ve çok büyük olmayan değişiklikler yapın.

5- Rating ve Yorumlar

Rating ve yorumlar sizin en önemli verileriniz ve hepsini mutlaka okuyun. Oyun rating’i 4 yıldızın altına düşmemeli diye düşünüyorum. Bu yüzden elinizden gelen düzenlemeyi yapmalısınız. Eğer yine de olmazsa indirme ve yorum satın alarak bu seviyeye çekmelisiniz. Tabii bunu abartmamalısınız bu oyununuza zarar verebilir hatta kaldırılmasına bile neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Yorumlara cevap yazmak ve uygulamayı düzenli olarak güncellemek Google’ın uygulamanızı yukarı taşıma nedenlerinden biridir. İlgili bir geliştirici olamak önemlidir.

6- Performans Takibi

Bu konuda herkes farklı araçları önerecektir. Bu sizin bütçenize ve tarzınıza bağlı bir konu. Ama yeni başlayan bir kişi için önerebileceğim 2 araç var. Bunlar daha önce de bahsettiğim gibi TheTool ve Checkaso. İkisininde ücretsiz sürümü keyword takibi için ilk aşamada işinizi görecektir. Hoşunuza giderse üyelik alabilirsiniz. Bunların yanısıra App Annie‘ye de göz atabilirsiniz. Ücretsiz sürümünü ara ara kullanıyorum ben. Bu araçlarda rakip oyun ve uygulamalarınızın performanslarına da bakabilirsiniz.

Tekrar üstünde durmak istediğim bir konu var. Global bir başarıyı ilk aşamada hedeflemek yerine, çeşitli ülkelerde iyi sıralar yakalamayı hedeflemek daha doğru olacaktır. Böylece market dinamiklerini öğrenebilirsiniz ve çabuk yılmazsınız. Ayrıca her ülkenin trendleri farklıdır. Oyununuz bir ülke için iyi bir ürün olurken başka bir ülkede rekabete bile giremeyebilirsiniz.

Hangi ülkeleri hedeflediyseniz cihazınızı o ülkeye göre ayarlayıp markete göz atabilirsiniz. Dikkat ederseniz, oyunlar açısından o ülkede yayında ve gündemde olan çizgi filmleri bilmek bile güzel gelir kapılarına yol açabilir.

Son

İlk yazı için bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Umarım aklınızda az/çok bir fikir oluşmuştur. Merak ettiklerinizi gerek buradan gerekse Twitter üzerinden sorabilirsiniz. Zamanla daha detaylı yazmak istiyorum, takip etmenizi umuyorum. Hatalı, eksik gördüğünüz yerleri ve sormak istediklerini bildirirseniz sevinirin.

(Visited 2.719 times, 65 visits today)
Kapat