Rastgele Profil Oluşturma Uygulaması

Son zamanlarda çeşitli nedenlerle Türkçe profil bilgilerine duyduğum ihtiyaç dolayısıyla küçük bir araştırma yaptım. Amacım mobilde elimde sürekli Türkçe profil bilgilerinin olamasını sağlamaktı. Çünkü rastgele bilgi üretme konusunda beceriksizim. Hep aynı isimler ve bilgiler arasında gidip geliyorum.

Araştırma sonucunda bu github linkine ulaştım. Benim için kritik olan tüm bilgileri içeren detaylı bir api hazırlanmış. Kısaca bununla neler yapılırdan bahsedeyim; ilgi alanı ve şehir kısmını instagram&twitter için biyografi kısmında kullanıp, doğum tarihini yine bu alanda kullanabilirsiniz. Elinizde hiç tükenmeyen dilediğinizde artırabileceğiniz bir kaynak olmuş oluyor.

Daha sonra bunu neden mobilde yapmayayım dedim ve mağzayı inceledim. Alternatif birçok uygulama buldum ancak ne tasarımları güzeldi, ne aralarında Türkçe bilgiler içeren bir uygulama vardı. Neden bunu yapmayayım düşündüm ve uzun zamandır merak ettiğim Adobe XD ile bir arayüz çalışması yaptım. İlk sefer için gayet iyi bir sonuç aldığımı düşünüyorum.

Tasarımdan bir görsel

Tasarımdan bir görsel

Daha sonra API’yı hazırlayan arkadaşın sunucusunu şişirmemek için kendi sunucuma kurulum yaptım, profil resmini ve birkaç ayrıntıyı düzenleyip yeni veriler ekledim. Kullanıma hazır hale gelince uygulamayı kodlamaya başladım.

Temel olarak JSON bilgileri işleyeceğimiz basit bir uygulama ancak tasarıma önem verdiğim için biraz uğraştırıcı oldu. Temiz bir yapı kullanmaya çalıştım, eğer isteyen olursa Adobe XD tasarım dosyamı ve Java kaynak kodlarını paylaşabilirim.

Kaynak kodlardan bir görsel

2 günün sonunda temiz bir uygulama çıkardığımı düşünüyorum. API’yı hazırlayan arkadaş bir lisans eklememiş ancak uygulama içerisinde ve açıklamasında kendisine referans verdim.

Uygulamanın tüm ekranları

Ortaya çıkan işten memnunum, hem Adobe XD’yi ilk defa denemiş oldum, hem işe yarar basit bir uygulama çıkarmış oldum.

Uygulamayı denemek isterseniz : RastGele App Play Store

Bu konuda görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

Keyifli günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir