Tek Sayfa Kayıt vs Adım Adım Kayıt

Geçtiğimiz günlerde bu yazıyı okurken kullanıcılara sunulan kayıt seçeneklerinin yanı sıra kayıt sayfasının yapısı ve şeklinin de kullanıcının kayıt olmaya devam etmesi ya da kayıt olmaya karar vermesini etkileyip etkilemeyceğini düşündüm. Daha sonra ise bunu denemek için bir uygulamamda bulunan tek sayfa form tipi kayıt sayfasını adım adım ilerleyen bir kayıt sayfasına çevirmeye karar verdim. Ardından elimdeki istatistiklere bakarak bu konuda kendimce küçük bir deney yapmış olacaktım.

Detaylardan önce kendi görüşüm ve beklentim; adım adım ilerleyen kayıt ekranlarının kullanıcıları daha çok içine çektiği ve başladığı bu süreci sonlandırmaya ittiğini düşünmem ayrıca tasarım olarak daha şık durması nedeniyle daha iyi bir sonuç vereceğiydi.

Uygulamam ile ilgili kısa bir bilgi vereyim; kullanıcı ilk önce giriş sayfasını görüyor ardından üye değil ise üye olma seçeneğini seçip kayıt sayfasına giriyor. Bilgileri doldurduktan sonra mail adresine gelen kodu girerek başarılı bir şekilde üye oluyor.

Github’da yaptığım küçük bir araştırmadan sonra java ile yazılmış böyle tatlı bir kütüphane buldum ve bunu kendi uygulamama göre düzenleyip ekledim. Daha sonra hemen bir güncelleme sundum.

Güncelleme öncesi ve sonrası kayıt ekranlarını üstteki resimde görüyorsunuz. İlk ekranın çeşitli sorunları vardı, 4-4.7” ekranlarda şık durmuyor, klavyeden ileri yapınca ekran kayması oluyor vs. Tüm sorunlar ekranın dolu dolu olması nedeniyle oluşuyordu. Güncelleme sonrası bu sorunların bir kısmı ortadan kalktı, artık kullanıcının kolay kolay farkedeceği bir sorun kalmadı. Görsel açıdan da daha şık olduğunu düşünüyorum.

Gelelim istatistiklere;

Arada hemen hemen %10’luk bir fark oluştu. Sonucun beklediğim gibi gelmesi beni bir miktar mutlu ederken, kullanıcı sayısının az olması deneyin güvenirliliğini sarstığı gerçeğini düşününce sevinmek için erken olduğunu düşünüyorum. Bir aylık süre dolunca yeni istatistikleri ekleyip daha doğru bir sonuç alacağımı düşünüyorum.

Gelelim bu konudan çıkarımımıza; öncelikle her uygulama için adım adım kayıt ekranını doğru bulmadığımı belirterek, kullanıcının düzenli kullanacağı ve kayıt esnasında kullanıcıdan çok sayıda veri alınması gereken uygulamalarda bu yöntemin olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Kullanıcının her sayfada tek bir giriş yapması ve ekran değişiminin olmaması, sadece adım geçişlerinin olması(kısaca kayıtın yine tek activity’de olması) kullanıcıyı daha az sıkarken, adım sayısını abartmak ise kullanıcıyı yorabilir.

Bu konuda görüşlerinizi ve varsa okuduğunu makale, değerlendirme vb. iletirseniz sevinirim.

Keyifli günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir