Yazan 6:25 pm Reklam Verme

Uygulama Reklamları – Temel Bilgiler

Selamlar, bu yazıda uygulama ve oyunlarınızın reklamını nasıl vereceğinize ve bu reklamları verirken dikkat etmeniz gereken temel konulara değineceğiz.

App Ads reklamları, Google tarafından “Akıllı Kampanyalar” olarak tanımlanıyor. Bunun anlamı web sitelerinizin ya da işletmelerinizin reklamını verirken girdiğiniz anahtar kelimeler gibi detayları girmenize gerek kalmadan makine öğrenmesi ile reklamınız yayınlanıyor ve öğreniyor. Bu nedenle reklam verene çok büyük iş düşmüyor. Ancak burada önemli kararları yayıncı alıyor ve kampanyanın kaderine yine yayıncı yön veriyor. Bunun yanında çeşitli optimizasyonlar da yayıncı tarafından yapılıyor.

Peki makine öğrenmesi nasıl çalışıyor?

Yani sizden bir anahtar kelime almadan reklamınız nasıl doğru kitle ile buluşuyor? Bu sorunun cevabı hem doğru kitleyi yakalamak hem de reklam maliyetinizi azaltmak açısından önemli. Google, bir oyun ya da uygulamanın reklam stratejisini belirlerken onun; paket adı, kısa açıklaması, tam açıklaması, yayıncı adı ve hatta yorumlarını bile dikkate alarak bir öğrenme yöntemi oluşturuyor. Bunların yanında reklam verirken girdiğiniz başlık ve açıklamalar ile bunları karma bir şekilde kullanarak uygulamanızın reklamını sunuyor. Daha sonra bu reklamlara hangi kitle, kelime ve oyun/uygulamalardan trafik geldiğine bakarak reklamın öğrenmesini sağlıyor. Temel reklam mantığı bu şekilde işliyor. Bunu bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse bu linkteki oyunu ele alalım.

Paket adı: com.robostudio.multiplayergames.playergames

Yayıncı adı: Robo Studio Cool Fun Games

Öncelikle bu iki başlık önemli. Özellikle tek ve niş bir alanda geliştirme yapacak olursanız yayıncı adını da buna göre seçmelisiniz. Burada bulunan kelimler ilk olarak Google tarafından ele alınıyor. Bunlar bizim anahtar kelimelerimiz gibi iş görüyor. Bunların yanı sıra kısa ve tam açıklamalar da reklam için çok önemli. Bu kısımlarda olabildiğince anahtar kelimeleri kalıp halinde kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Tüm bunlar reklamımızın doğru kitleye olabildiğince ucuza sunulması için önemli.

Bunların yanısıra doğru ve şık ekran görüntülerini ve oyunlar için mutlaka güzel bir oynanış videosunu kullanmak da reklamın dönüşüm oranını artırmak için önemlidir. Ben genelde videoların süresinin 1 dakikayı geçmemesine dikkat ediyorum.

Bu oyunun reklamı yapıldığında “two players game” kelimesinde mutlaka reklamı çıkacaktır. Çünkü hem paket adı hem açıklama kısmında bu konuda ibare bulunuyor. Bu kelimede reklam çıktıktan sonra burdan dönüşüm alındıkça bu ve benzeri kelimelerde bu reklam daha çok görülmeye başlanacaktır. Bu şekilde öğrenme sağlanmış olacaktır. (Bu konuda bazı detaylar bulunsa da bunları reklam verip bu reklamları inceledikçe kolayca öğrenebilirsini.)

Nasıl reklam verebiliriz?

Google Ads hesabınıza girip yeni bir kampanya oluşturduktan sonra alttaki görselle karşılaşacaksınız. Burada android kısmını seçtikten sonra uygulama paket adınızı yazarak uygulamanızı seçin. Eğer aratmanıza rağmen uygulamanız veya oyununuz bulunamadıysa muhtemelen yeni yayınlanmış olduğundandır. Birkaç gün bekledikten sonra tekrar denerseniz muhtemelen bulacaktır.

Uygulama reklamı Adım-1

Daha sonra devam ettiğinizde bir kampanya adı ve reklamın yayınlanacağı ülkeleri seçmeniz gerekiyor. Burada global bir reklam vermemeye dikkat etmeliyiz. Bunun yanında onlarca ülkeye tek kampanya ile reklam vermek de sakıncalı. Reklamın olabildiğince faydalı ve ucuz olması amacıyla hareket ettiğimiz için ülkeleri gelirlerine ve diğer sosyoekonomik yapılarına göre sınıflandırıp kategoriler bölmeliyiz. Bu örnekte Japonya, Kore ve Almanya reklam harcamaları için hemen hemen aynı masrafı verdiğinden ben üçlü bir seçim yaptım. Bana göre maksimum 5-6 ülkeye aynı anda reklam vermek mantıklı. Bu şekilde reklam performansını da kolayca takip edebiliriz. Aksi durumda örneğin Türkiye ve diğer avrupa ülkelerine aynı kampanya ile reklam verirseniz muhtemelen tüm harcamayı Türkiye yapacak ve hiç bir verim alamayacaksınız.

Uygulama reklamı Adım-2

Diğer adımda reklam vereceğimiz dilleri ve günlük bütçemizi belirlememiz gerekiyor. Burada dil konusunda ben seçenek seçmektense tüm dilleri seçiyorum. Bütçe konusunda da reklam vereceğiniz ülkeye göre bütçe seçmelisiniz. Örneğin avrupa ülkelerine reklam vereceksiniz günlük bütçenin 10 TL olması anlamsız olacaktır, çünkü bu fiyata reklamınız rekabet edemeyecek ve öğrenemeyecektir böylece verimsiz olacaktır. Türkiye için günlük 10 TL yeterli olurken avrupa için günlük minimum 30 TL vermenizi tavsiye ederim.

Uygulama reklamı Adım-3

Bu kısımda ise dönüşüm başına vermek istediğimiz maliyeti belirlememiz gerekiyor. Burada sizlere tavsiyem eğer bir oyun/uygulamayı yeni yayımladıysanız mavi tiki çekip yükleme başına maliyet belirlememeniz yönünde. Bu şekilde Google, günlük bütçenize göre en hızlı şekilde reklam verecek ve harcama yapacaktır. 1-2 gün bu şekilde harcama yaptıktan sonra performansı değerlendirip buradan elde ettiğiniz yükleme başına maliyete göre reklamınızı tekrar ayarlamalısınız. Örneğin bu şekilde Google bir dönüşümü 0,8 kuruştan elde ettiyse, siz reklamınızı düzenleyip ebm olarak 0,7 ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde başta acaba doğru ebm’yi verdim mi, acaba reklam performansı nasıl olacak gibi düşüncelere kapılmadan hem hızlı hem doğru şekilde reklam vermiş olursunuz. Ancak bir sürpriz ile karşılaşmamak için reklam durumunuzu sık sık kontrol etmelisiniz.

Tarih kısmında ben genelde bir sonlanma tarihi seçmeden ilerliyorum, kendim sık sık kontrol ettiğimden dilediğim zaman reklamı durduruyorum. Eğer zamanınız varsa bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim.

Uygulama reklamı Adım-4

Bu kısımda ise reklamımız için başlık, açıklama ve görsel ögeler eklememiz gerekiyor. Başlık ve açıklamalarda olabildiğince anahtar kelimleri kullanmaya dikkat etmeliyiz. Ancak uygulama/oyun adı zaten reklamda görüleceğinden burada bulunanlardan farklı kelimler seçmek doğru olacaktır. Görselleri zaten mağazadaki ekran görüntülerinden alabildiği için ben genelde eklememeyi tercih ediyorum. (Oyunlar için böyle yapıyorum.) Mümkünse bir video kesinlikle ekliyorum. Eklemelerden sonra sağ kısımda zaten reklamınızın nasıl görüneceğini görebiliyorsunuz. Başlık ve metinlerin tamamını doldurmak önemli ancak özensizlik yapmamalıyız.

Uygulama reklamı Adım-5

Tüm bu adımlardan sonra reklamımız incelenecek ve birkaç gün içinde yayınlanmaya başlayacaktır. Durumunu görseldeki kısımdan kontrol edebilirsiniz. Eğer reklamınız yayınlanmazsa ve bir politika ihlali varsa bu konuda bilgilendirme maili alırsınız. Ancak bir mail gelmemiş ve birkaç gün içinde reklamınız yayınlanmıyor yada gösterim/dönüşüm alamıyorsanız muhtemelen ebm teklifiniz düşük olup rekabet edemediğiniz anlamındadır ve artırmanız gerekir.

Uygulama reklamı Adım-6

Reklamınız sorunsuz olarak yayınlandıktan sonra ayarlarda büyük çaplı değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Ortalama bir hafta sonra reklam performansınız oturmuş olacaktır. Bu süre sonunda reklam metinlerinizin durumlarını kontrol edip kötü/düşük olanlarda iyi olanlara benzer değişiklikler yapabilirsiniz. Yine günlük bütçeniz ve ebm konusunda da değişimler yapabilirsiniz. Değişiklikleri sık yapmamaya dikkat etmelisiniz bu reklam performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Ben büyük bir sorun olmadıkça aylık değişiklikler yapmaya çalışıyorum.

Sizlere de önerim, reklam performansınızı düzenli olarak kontrol etmeniz, hangi ülkeden hangi reklam biriminden ne kadar dönüşüm aldığınız, gösterim/dönüşüm oranlarınız gibi değişkenleri sürekli olarak takip etmeniz ve bunları iyi yerlere getirmeye yönelik olarak çalışmalar yapmanızdır. App Ads, kullanıcıya büyük sorumluluklar yüklemiyor bu nedenle ilgilenmek kolay, hafta bir gün Ads raporlarınızı inceler notlar alır ve bu konuda çalışmalar yaparsanız başarılı olma ihtimaliniz çok artar. Raporları incelemekten keyif almaya başlarsınız diye düşünüyorum. 🙂

Dipnot: Yakın zamanda App Ads sertifikası almıştım. Sizler de bu eğitimi incelerseniz büyük katkısı olacaktır.

(Visited 1.219 times, 42 visits today)
Kapat